Szkoła Podstawowa w Chojnowie

 

Nawigacja

Oddział przedszkolny

  • Dzień Kolorowej Skarpetki

    "Dzień Kolorowej Skarpetki"- klasa I

    21 marca to jeden z najpiękniejszych dni w roku. W tym dniu świętujemy pierwszy dzień wiosny oraz Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazujemy symboliczne wsparcie dla dotkniętych nim osobom. Osoby z Zespołem Downa są częścią naszej społeczności i mają takie same potrzeby i pragnienia jak każdy inny człowiek.

  • Gminny Konkurs "Palma Wielkanocna"

    Gminny Konkurs "Palma Wielkanocna"

    Nasza szkoła brała udział w gminnym konkursie "Palma Wielkanocna" organizowanym przez ZPO Kuczbork. 

    W pierwszej kategorii ( Przedszkola),  Franciszek Wółkiewicz zajął  II miejsce. 

    W drugiej kategorii (klasy I-III), Tomasz i Aleksander Biliccy zajęli  II miejsce ,

    Bartłomiej Kiwicki otrzymał dyplom za udział .

    Serdecznie gratulujemy!

  • Pierwszaki witały Panią Wiosnę.

    Pierwszaki witały Panią Wiosnę.

    Pierwszaki radośnie powitały Panią Wiosnę.

    Zajęcia plastyczne w klasie pierwszej z okazji Dnia Wiosny.

    Zabawy wiosenne.

  • Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu.

    Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu.

    Przyjście  nowej  pory  roku – wiosny  jest  doskonałą  okazją  do  tego,  by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda. 21 marca 2024 roku dzieci uroczyście powitały wiosnę. W tym dniu przedszkolaki zebrały się razem, aby wspólnie świętować „Powitanie Wiosny”. Sala zamieniła się w wielką barwną łąkę, pełną kwiatów. Na uwagę zasługiwał również „Zielony ogródek”, który założyły przedszkolaki parę dni wcześniej. Z wielką radością sadziły roślinki  i siały nasionka kwiatków wiosennych.

  • Ognisko z okazji Pierwszego Dnia Wiosny

    Ognisko z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.

    Przemarsz uczniów z Marzanną, oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.

  • Zajęcia kulinarne w kl.1

    Zajęcia kulinarne w klasie pierwszej

    Uczniowie klasy pierwszej smażyły naleśniki. 

    Zajęcia kulinarne dla dzieci są świetną formą wypoczynku i relaksu oraz doskonałym czasem na poznawanie sztuki kulinarnej, oraz uczenia się pracy w zespole. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowego odżywiania i czerpania przyjemności z jedzenia zdrowych, estetycznie podanych, a przede wszystkim własnoręcznie wykonanych posiłków. Dzięki zajęciom kulinarnym mogą poznawać różne tajemnice kuchni, przygotowywać samodzielnie smakowite potrawy, dotykać, wąchać i smakować, bawić się kolorem i kształtem, rozbudzać swoją wyobraźnię i fantazję. Poznawać tradycyjną, polską kuchnię, a także egzotyczną kuchnię z różnych zakątków świata.

    Na poczatku zajęć dzieci starannie umyły ręcę. Następnie rozpoznawały i nazywały przyniesione produkty oraz omawiały przybory wykorzystywane do przygotowania ciasta naleśnikowego. Po przygotowaniu ciasta i upieczeniu naleśników nadszedł długo wyczekiwany moment - samodzielne dekorowanie  naleśników swoim ulubionym dodatkiem i degustacja wytworów grupowej pracy.

    To był dzień pełen emocji i nowych doświadczeń.

  • Warsztaty Wielkanocne

    "Warsztaty Wielkanocne"

    Warsztaty - las w słoikach z elementami wielkanocnymi.

    18 marca 2024r. w poniedziałek zostaliśmy zaproszeni przez panią kierownik Biblioteki Publicznej w Kuczborku na zielone warsztaty łączące edukację przyrodniczą i sztukę - ,,Las w szkle". Dzieci tworzyły kompozycje z wykorzystaniem keramzytu, węgla aktywnego, piasku, kamieni ozdobnych, ziemi, mchu i roślin. Zajęcie bardzo zajmujące ale niełatwe i wymagające cierpliwości i precyzji. Elementem dekoracyjnym były wielkanocne jajeczka.

    Warsztaty prowadziły panie z ,,Monnemi Art". 

  • Powiatowy Konkurs Pożarniczy OTWP

    Powiatowy Konkurs Pożarniczy OTWP

    W dniu 15 marca br. o godz. 9:00 odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

    Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzacji wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Organizatorami konkursu była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie przy współudziale Starostwa Powiatowe w Żurominie.

    Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Malwina Boruszewska klasa III oraz Wiktoria Rzemek klasa VI.

  • Wiosenny kącik przyrodniczy przedszkolaków

    Wiosenny kącik przyrodniczy przedszkolaków.

    Przedszkolaki dowiedziały się, co jest potrzebne do wzrostu roślin oraz nauczyły się sadzić cebulkę, siać rzeżuchę i kwiaty. Mali ogrodnicy bardzo zaangażowali się w pielęgnację oraz obserwacje przyrodnicze.

  • Dzień Matematyki w kl.1

    Międzynarodowy Dzień Matematyki 

    Międzynarodowy Dzień Matematyki w klasie pierwszej.

    Marzec jest miesiącem MATEMATYKI. Dzień Matematyki został wpisany do kalendarza świąt nietypowych:  12 marca - Dzień Matematyki, 14 marca - Dzień liczby Pi. Przecież matematyka nie musi być ani nudna, ani trudna!

    Dzień Matematyki stworzono po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w zabawach matematycznych miał na celu pokazać jasną stronę tej nauki.

    „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki.“

                                                           Roger Bacon

    Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych, którzy myślą że jej nie lubią. Uczniowie klasy pierwszej rozwiązywali quizy matematyczne. Odpowiadali na pytania dotyczące m.in. obliczeń zegarowych, figur geometrycznych.  Uczniowie na koniec zajęć otrzymali kolorowanki z motywami matematycznymi.

    Wszystkie podjęte inicjatywy związane z obchodami Dnia Matematyki miały pokazać uczniom jasną stronę nauki tego przedmiotu.

    Na zajęciach z edukacji informatycznej uczniowie klasy pierwszej uczyli sie pisać działania matematyczne w programie Word. Wykonywali również obrazki z wykorzystaniem figur geometrycznych w programi Paint.

  • Szkolenie Rady Pedagogicznej

    Szkolenie Rady Pedagogicznej "Pierwsza Pomoc"

    PROGRAM SZKOLENIA

    • Pierwsza pomoc. Ocena stanu poszkodowanego.
    • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dorosłego i dziecka: sztuczne oddychanie, zewnętrzny masaż serca, ćwiczenia na fantomie z AED.
    • Zasady postępowania na miejscu wypadku.
    • Zaburzenia przytomności: padaczka, cukrzyca, omdlenia.
    • Urazy kości i stawów: zwichnięcia, skręcenia, złamania.
    • Rany i krwotoki. Ciała obce: w drogach oddechowych.
    • Zaburzenia układu krążenia: zawały serca, wstrząsy, udary.
  • Dzień Logopedy

    Dzień Logopedy w przedszkolu

    Europejski Dzień Logopedy przypada 6 marca i jest obchodzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Z tej okazji w naszej szkole przeprowadzone zostały zajęcia z zakresu profilaktyki logopedycznej w oddziale przedszkolnym. Dzieci  wykonywały ćwiczenia motoryki dużej w tym wzmacniania mięśni , ćwiczenia buzi i języka. Ćwiczyły aparat oddechowy poprzez zabawy piłeczkami, dmuchajkami logopedycznymi oraz słomkami. Ponadto wykonywały ćwiczenia słuchowe. Na koniec zadaniem dzieci było ułożenie historyjki obrazkowej z pociętych fragmentów na podstawie wcześniej wysłuchanej bajki o ‘’Panu Języczku”.

  • Wyjazd do Kuczborka

    "NAUKOBUS" Centrum Nauki Kopernik

    "NAUKOBUS" z Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Kuczborku na bardzo ciekawe zajęcia z edukatorkami - z Centrum Nauki Kopernik.

    Wystawa została przez uczniów odebrana z wielkim zaciekawieniem i radością, bo oto mogli dotknąć każdego eksponatu, przeprowadzić samodzielnie doświadczenie, a w każdych problemowych sytuacjach, mogli spytać o podpowiedź edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie szczególną uwagę skupiali na wszystkich eksponatach, każdy chciał je poznać i „wypróbować”, choć czasem sprawiało im to trudność. Starsi uczniowie czytali z uwagą instrukcje, młodsi słuchali najczęściej edukatorów. Jednak największe zainteresowanie u najmłodszych wzbudzały: „Człowiek- układanka” oraz „Kula plazmowa”, ponieważ wielką frajdę sprawiało im uzupełnianie ludzkiego ciała o brakujące elementy oraz drobne wyładowania elektrostatyczne przy kuli plazmowej wywoływały u dzieci trochę niepokoju i radości. Starsi uczniowie  z wielkim  zainteresowaniem próbowali eksperymentow : „Łamigłówki” i „Wirujące krzesło”- należało przy nich popisać się niezwykłym intelektem (logicznym i matematycznym), a wirujące krzesło wywoływało u nich zaskoczenie z powodu niespodziewanych zmian kierunku ruchu. Podczas wystawy uczniowie poznali wiele zjawisk naukowych, były to m.in.: zasady zachowania energii i pędu, twierdzenie Pitagorasa, elementy anatomii człowieka, zagadnienia z elektrostatyki, wpływ przyśpieszania ziemskiego na ruch ciał, prędkość rozchodzenia się światła i dźwięku oraz powstawanie ruchomego obrazu.

    Serdecznie dziękujemy za mile i naukowo spędzony czas! 

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - święto naszego rodzimego języka. Dzień ten ma nam przypomnieć, że jako użytkownicy języka polskiego powinniśmy dbać o naszą polszczyznę. Co to znaczy szanować ojczysty  język?  Miłość do ojczyzny przejawia się również w mowie polskiej, która powinna być wolna od wulgaryzmów, nadużywania zapożyczeń, poprawna i bogata pod względem słownictwa. Dzień Języka Ojczystego przypomina również o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Uczniowie klas I-III uczcili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, rozwiązując krzyżówki oraz quizy językowe. Bawilismy się również gramatyką i ortografią.

    Dbajmy  o poprawność naszej mowy ojczystej! 

    „Bądź z serca pozdrowiona,

    Ojczysta święta mowo !

    Niby łańcuchem złotym

    Wiąże nas twoje słowo.

    (...)

    Tyś nasza twierdza, tarcza,

    Opieka i obrona,

    Ojczysta święta mowo,

    Bądź z serca pozdrowiona !”

     

                                                                                        Leopold Staff  „Mowa ojczysta”

  • Walentynki w klasie I

    Walentynki w klasie I

    Święto zakochanych zajmuje bardzo ważne miejsce w kalendarzu uroczystości klasowych i szkolnych. Walentynki to wyjątkowy dzień, który świętowany jest nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci.

    Dla najmłodszych stanowi symbol przyjaźni, relacji międzyludzkich i radości wspólnego przebywania. Dzień Świętego Walentego poprzedzają liczne przygotowania, podczas których Nauczyciele i Uczniowie z pełnym zaangażowaniem dbają o stworzenie wyjątkowego klimatu w klasie.

    W zorganizowaniu atmosfery pełnej miłości i przyjaźni pomocne może okazać się zaplanowanie wspólnego akcentu kolorystycznego w strojach dzieci. 

    14 lutego "Dzień Zakochanych" w tego dnia w klasie pierwszej  dominował kolor miłości, czyli czerwony.

  • Walentynki 2024

    WALENTYNKI 2024

    Środa 14 lutego upłynęła w naszej szkole w atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek.  Jak co roku dziewczynki z Koła Wolontariatu wraz z paniami Elizą i Beatą zorganizowały z tej okazji  "Pocztę Walentynkową". W specjalnie przygotowanym pudełeczku uczniowie mogli umieścić serduszka i kartki walentynkowe, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Tego dnia odbył się również kolejny Kolorowy Dzień. Z racji tego serdecznego święta kolorem przewodnim był kolor czerwony.

  • Wręczenie nagród "Moje wymarzone święta"

    Wręczenie nagród za konkurs "Moje wymarzone święta"

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

  • Gminny konkurs " Młodzież zapobiega pożarom"

    Gminny konkurs "Młodzież zapobiega pożarom"

    Gminny konkurs OTWP " Młodzież zapobiega pożarom" odbył sie 12 lutego 2024 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Kuczborku. Konkurs przebiegał w dwóch grupach wiekowych: grupa I uczniowie klas I-IV oraz grupa II uczniowie klas V-VIII. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Malwina Boruszewska, Wiktoria Rzemek i Karol Boruszewski. 

    W eliminacjach gminnych nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca:

    Wiktoria Rzemek zajęła I miejsce w kategorii klas V-VIII,

    Malwina Boruszewska zajęła III miejsce w kategorii klas I-IV,

    Karol Boruszewski zajął V miejsce w kategorii klas V-VIII.

    Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w eliminacjach powiatowwych.

  • Kampania "Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny"

    Kampania "Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny"

    Kampania społecznościowa" Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny".

    Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-II o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  • Konkurs "Moje wymarzone święta"

    Gminny Konkurs Plastyczny "Moje wymarzone święta"

    Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego " Moje wymarzone święta".

    I kategoria klasy I - IV:

    Nadia Chodkowska - I miejsce uczennica klasy pierwszej,

    Filip Kowalski - III miejsce uczeń klasy IV,

    Aleksander Bilicki - dyplom za udział, uczeń klasy pierwszej.

    II kategoria klasy V - VIII:

    Wiktoria Rzemek - II miejsce uczennica klasy VI.

    Prace konkursowe naszych uczniów.

    W konkursie brali  również udział uczniowie: Bartłomiej Kiwicki, Antoni Piórek, Tomasz Bilicki, Paweł Ogrodowczyk, Ignacy Bruzda, Maria Piórek, Szymon Ogrodowczyk, Adriana Dwórznik, Kacper Rak.

    Serdecznie wszystkim gratulujemy.

strona: